Intervju: Ines Šercelj iz magazina Fem - o negi kože
Prejšnji teden smo v trgovini Extraordinary. skupaj z vami preizkušali izdelke znamke /skin regimen/, se družili, zabavali in izobraževali o negi kože. Z nami je bila tudi Ines Šercelj, ki ustvarja magazin Fem, kjer najdete vse, kar morate vedeti o negi kože. Ines je testirala nekaj izdelkov znamke /skin regimen/ - poglejte, kaj pravi o njih ter tudi nekaj nasvetov, ki vam bodo prišli prav.
*Na dnu pa še galerija slik iz našega druženja.
1. Ines, pred kratkim si testirala izdelke /skin regimen/. Katere si testirala in kaj lahko rečeš o tej kozmetiki? S čim te je navdušila in zakaj bi jo priporočila še komu?
Testirala sem njihovo čistilno kremo, vitamin C, esenco z algami in SPf kremo. /skin regimen/ me je navdušil predvsem s svojo mešanico naravnih in sintetičnih sestavin, kar počnejo na zelo dober način – zberejo najboljše sestavine in jih v svojih produktih uporabljajo z namenom. Zdi se mi tudi, da oglaševanje naravnega ni na prvem mestu, saj vedo da je fuzija obeh svetov kjučnega pomena pri ustvarjanju resnično dobrega produkta. Všeč mi je, saj produkti naredijo to kar obljubljajo, so resnično efektivni.
Linija me je navdušila tudi s tem, da je dobro zastavljena in,da si vsak lahko sam sestavi nekakšno osnovo, na katero nato dodaja boosterje glede na to, kaj njegovi koži paše. So travnostno naravnani, v smislu da ne zanikajo vsega kar se v svetu dogaja - v smislu onesnaževanja in množičnega potrošništva - /skin regimen/ gleda na reciklažo, sestavine, trudijo se, da izdelkov ne testirajo na živalih itd. Super skratka!
2. Kakšen izbor izdelkov /skin regimen/ in kakšen način uporabe bi priporočila uporabnici v svojih 30-ih?
V 30-ih se ponavadi začnejo kazati vsi problemi, ki so bili pred tem obdobjem skriti. Koža v dvajsetih oprosti vse, po tem ni več tako. Ko pridemo v trideseta je skrajna meja,oziroma če temu raje rečem super točka, na kateri lahko začnemo uvajati aktivne sestavine, v smislu da ne gledamoveč le na vlaženje, ampak pričnemo tudi z uporabo antioksidantov in drugih sestavin, ki pomagajo telesu v malo večji meri kot le vlaženje in čiščenje.
Ko je za vlaženje in čiščenje dobro poskrbljeno, je priporočljivo, da v nego uvedemo kakšen kislinski ali encimski piling - /skin regimen/ ima zelo dober encimski piling, ki je bolj nežen od kislinkega. Uporabljate ga lahko 1x na teden brez skrbi. S tem boste naredile lepo bazo za nadalnjo nego – piling jo polušči, da se aktivne sestavine nato lepše vpijejo. Potem pa odvisno od potrebe kože. Dosti punc pri 30-ih ima tudi težave z aknasto kožo, tem bi priporočila /skin regimen/ tea tree booster. Če se začnejo kazati prve gube in sončne poškodbe, bi priporočila uporabo retinola ali vitamina C. Seveda pa je res odvisno od tega, kaj je že v liniji posamezne uporabnice in kakšna je njena koža. Definitivno pa bi lahko priporočila eno aktivno sestavino glede na problem, ki ga imaš, nato pa zelo intenzivno vlaženje in nežno luščenje.
3. V zadnjem času je veliko govora o vitaminu C. Kaj je njegova prednost in zakaj ga je dobro uporabljati?
Vitamin C je super, pod pogojem, da je pravilno formuliran in pakiran. Z njim ima veliko ljudi sicer težave, saj jih znadražiti. Pri /skin regimen/ vitamin C boosterju pa je formulacija tako super, da ne draži niti mene, ki imam občutljivo kožo. vitamin C je v prvi vrsti odličen za pigmentne madeže, pomaga tudi pri sintezi kolagena. Treba je tudi vedeti, da so določene sestavine, kot naprimer Vitamin C in hialuronska kislina, že naravno prisotne v telesu, ampak z leti njihova vsebnost pada, kar posledično vpliva tudi na stopnjo kolagena v telesu.
To pa je vzrok, da se začnejo prve gubice. Če povzamem, vitamin C torej pomaga pri gubicah, pigmentnih madežih, saj znižuje proukcijo melanina in njegovo oksidacijo. Nekateri pričajo celo o tem, da pomaga pri brazgotinah in celjenju ran. V prvi vrsti posvetli ten, se bori s prostimi radikali, kar pomeni, da je antioksidativen - zmanjšuje nastanek gubic. Priporočljivo ga je komnbinirati z vitaminom E, za res maksimalen učinek.
4. Kaj pa razne kisline, ki naj bi preprečile nastajanje gub. Kako se jih uporablja, katere priporočaš? Na kaj je treba biti pozoren pri uporabi?
Kisline prav tako pomagajo pri sintezi kolagena, kar vpliva na izraženost gubic. Pospešijo proces nastajanja novih celic in hkrati poluščijo povrhnjico. Tako koža izgleda bolj sveža, odmrla koža ima manj možnosti, da se nabira v porah, kar pomeni manj možnosti za mozoljčke in podobne nevšečnosti.Kisline ločimo na AHA in BHA.
AHA kisline poluščijo zgornji del kože na način in pospešijo proces nastanka novih celic – da je koža na vrhu vedno mlada in sveža. Zato je pri AHA kislinah zelo pomembno uporaba visokega SPF faktor. Vedno, vsak dan! Če je koža poluščena, nima tolko poreženele plasti, zato je manj zaščitena in jo žarki lažje poškodujejo.
Jaz sicer vsem polagam na srce, naj kreme z zaščitnimi faktorji uporabljajo vsak dan, v vseh letnih časih, tudi pozimi, poleti pa naj bo zaščita obvezno med faktorjem 30 in 50.
BHA kisline so tiste, ki prodrejo bolj v samo poro, To je salicilna kislina, ki pore čisti od znotraj. To pomeni, da preprečuje nastanek mozoljev.
Torej tistim, ki imate probleme z mozolji in kožnimi nečistočami, priporočam uporabo salicilne kisline, tiste, ki pa si želite izenačen ten in sijočo kožo, odpravo prvih gubic, pa poskusite raje z AHA kislinami.
Pozor: salicilne kisline ne prenašajo ljudje, ki so alergični na aspirin. Vse kisline je treba najprej testirati na majhnem delu kože in jih uporabljati samo 1x na teden, ker lahko pri prekomerni uporabi porušenega zaščitnega plašča, ki kožo ohranja veselo in zdravo, Porušena bariera se lahko kaže v mozoljčkih, koži, ki se masti in je hkrati na občutek suha ipd.
5. Poletje je tu in sonce je za kožo lahko zelo nevarno. Kako sama skrbiš za svojo kožo v poletnih mesecih?
Obraz ne gre na sonce, razen če v mestu potujem krajše razdalje od točke A do točke B. Na plaži sem vedno v senci, zaščitena s klobukom, ni šans, da dam svojo kožo na sonce. Sonce povzroča opelkline, rdečico, lahko pride do pokanja kapilar, ker imam sama zelo občutljivo kožo. Vsem vedno svetujem ali je to poletje ali zima, vedno uporabljajte SPF.Najmanj faktor 30, poleti raje višjega. Še posebej, če uporabljte kisline (poleti jih odsvetujem, uporabite raje encimski piling), v teh primerih SPF obvezno 50.
6. Na Fem instagramu pogosto gostite bolj in manj znane Slovenke, ki razkrivajo skrivnosti svoje nege. Kaj bi lahko povzela, lahko rečeš, da imajo slovenke kaj skupnega?
Hm, težko bi rekla, da imajo kaj skupnega. Vsaka ženska je unikatna in temu primerna je tudi njena nega kože. Skupno lahko rečem, da imamo Slovenke to, da nismo obsedene z makeupom - rade ga imamo, a se z njim bolj igramo, eksperimentiramo, ko gremo ven, ne čutimo pa obveznosti, da bi ga nanesle vsak dan, za vsako ceno. Slovenke definitivno ne spadamo v kategorijo žensk, ki imajo cel obraz naličen do potankosti, skozi cel dan. Skrtka res bi težko rekla, da imajo vse nekaj skupnega. Mogoče niso še tako podvržene skincare ritualom, vse pa se potrudijo, da imajo dobro čiščenje in vlaženje. Vsaka ženska je individualna in vsaka na drugačen način priskrbi za svojo kožo. Vse naše bralke pa so zelo odprte in z veseljem poslušajo nasvete, ki jim jih damo.
7. Kaj je tvoja skrivnost pri negi kože?
Skrivnost ni samo v negi kože, ampak v holističnem pristopu k negi - v smislu, da je potrebno poskrbeti za sebe kot celoto. Paziti je potrebno na to kaj ješ, kako skrbiš za telo, v smislu telovadbe, meditacije, sproščanja, kakšen je tvoj življenjski slog, koliko si pod stresom itd. Sama skušam stres regulirati z meditacijo, jogo, vzamem si čas zase, ker ko pride stresno obdobje sama nega kože ne pomaga. Stres se pokaže tako ali drugače. Svetujem vam, da poslušate sebe in svoje telo – ni potrebe, da si kupite 10 pregrešno dragih izdelkov in jih nato uporabljate za vsako ceno. V obzir je potrebno vzeti obdobje v življenju, letne čase, vreme, hormonsko stanje ipd. Pride obdobje, ko si koža želi le vlaženja, drugič pa ji bolj ustrezajo aktivnejše sestavine. Vse to moramo imeti v mislih in nego prilagoditi temu. Le poslušati se je treba.